BLOG
Jak znajomość języków obcych wpływa na nasze życie zawodowe?
Szukasz dobrze płatnej pracy? Ucz się języka obcego!
Według portalu Praca.pl w 57,6 % ogłoszeń o pracę jednym z najważniejszych wymagań jest dobra znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że podczas codziennych zadań czy wyjazdów służbowych pracownicy muszą się nim umiejętnie posługiwać. Zagraniczni klienci i współpracownicy z innego kraju, konieczność korzystania z obcojęzycznych dokumentów sprawiają, że biegła znajomość drugiego języka jest niezbędna. Dlatego też coraz częściej pracodawcy skrupulatnie weryfikują umiejętności kandydatów podczas rekrutacji. – Znajomość języka angielskiego jest jednym z kluczowych elementów selekcji już na bardzo wczesnym etapie rekrutacji – tłumaczy Karolina Safaryn, specjalista do spraw personalnych – Podczas rozmowy telefonicznej, poza typowymi pytaniami, sprawdza się, czy kandydat jest w stanie porozumiewać się w języku obcym. Następnie przeprowadzamy wystandaryzowane testy, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie określić umiejętności danej osoby. Sprawne posługiwanie się angielskim jest bardzo istotne, gdyż jest to język korporacyjny, używany w oficjalnej komunikacji - dodaje. Według badań kompetencje językowe wpływają nie tylko na znalezienie pracy, ale również na wysokość wynagrodzenia. Analizy Sedlak & Sedlak pokazują, że osoby biegle posługujące się językiem angielskim zarabiały w 2009 roku średnio 4 700, a włoskim 4 050 złotych miesięcznie, czyli więcej niż wynosiło wtedy przeciętne wynagrodzenie brutto. W przypadku osób, które potrafiły komunikować się w czterech językach, średnia ta plasowała się już na poziomie 7 200 złotych.
Państwa, w których bez problemu można porozumieć się w języku angielskim:
-
Norwegia (90 % populacji zna angielski)
-
Szwecja (89 %)
-
Malta (88 %)
-
Holandia (87 %)
-
Dania(86 %)
-
Cypr (76 %)
-
Finlandia (63 %)
-
Szwajcaria (62 %)
-
Belgia (59 %)
-
Austria (58 %)
-
Niemcy ( 56 %)
Znajomość języków wpływa na nasze życie
Najnowsze badanie CBOS informuje, że 69 % Polaków przynajmniej raz w ciągu swojego życia było zagranicą. Ponad połowa ankietowanych wyjeżdżała minimum dwa razy, głównie do Niemiec, Czech, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Większość osób podróżuje w celach turystycznych oraz zarobkowych. Nieznajomość języków może jednak sprawiać, że jedyną szansą zatrudnienia będą niskopłatne, proste prace fizyczne. Niewiele, bo niespełna 1 % osób wyjeżdża za granicę głównie w celach edukacyjnych, także po to, aby nauczyć się języka. A jego nieznajomość może prowadzić również do nieporozumień i kłopotów. – Nieumiejętne posługiwanie się angielskim, który w dzisiejszych czasach jest językiem najczęściej używanym w kontaktach międzynarodowych, może prowadzić do problemów – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel z Helen Doron Early English – W sklepie, u lekarza czy na lotnisku kompetencje lingwistyczne są konieczne, aby załatwić choćby najprostsze sprawy. Jednak nawet w przypadku osoby znającej podstawowe słówka może dojść do sytuacji, gdzie z powodu nieznajomości gramatyki czy zwyczajów językowych urazimy rozmówcę. Dzieje się tak choćby wtedy, gdy chcąc coś uzyskać użyjemy popularnej u nas formy rozkazującej, którą Anglik może odebrać, jako niegrzeczną – dodaje.
Według najnowszego badania CBOS tylko 30% Polaków zna język angielski w stopniu komunikatywnym.
Jak się uczyć języków obcych?
W nauce języka obcego kluczowe znaczenie ma wiele czynników, począwszy od wieku ucznia, przez warunki edukacji, aż po metodę zapewniającą przyswojenie wiedzy. Najlepsze efekty przynoszą zajęcia językowe odbywające się w niewielkich grupach liczących od 4 do 8 uczniów. Dzięki temu nauczyciel może poświęcić każdemu odpowiednią ilość czasu i uwagi. – Aby nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Nawet 3 miesięczne dziecko może uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych w języku obcym – mówi Agnieszka Godlewska- Wawrzyniak – Najlepsze efekty dają metody naturalne, czyli te oparte na sposobach, które pozwalają przyswoić język ojczysty. Dzięki temu nauka przebiega sprawnie i stosunkowo szybko, a uczeń oprócz słówek uczy się także akcentu czy zwyczajów językowych – dodaje. W opanowaniu tej wiedzy konieczny jest częsty kontakt z językiem. W przypadku dzieci dobrze, aby odbywał się on podczas zabawy – w ten sposób unikniemy znudzenia z ich strony, a one z łatwością przyswoją sobie wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie im w przyszłości zdawać egzaminy, dostać dobrą pracę czy nawet wyjechać na wakacje.
Źródło: http://psychologia.wieszjak.polki.pl/jak-znajomosc-jezykow-obcych-wplywa-na-nasze-zycie-zawodowe,praca-artykul,10406367.html
← POWRÓT ← POWRÓTInformacje i zapisy
Sekretariat Lingua House | Sekretariat Coaching & Training House | ||
Telefon: 32 781 77 81 | Telefon: 32 256 10 40 | ||
E-mail: biuro@lingua-house.pl | E-mail: info@coaching-house.pl |