BLOG
Jak wybrać dobrą szkołę językową
Znajomości języków obcych nie da się przecenić. Sposobem na ich opanowanie mogą być kursy w szkole językowej. Obecnie Polsce istnieje około 6 tysięcy podmiotów specjalizujących się w nauczaniu języków obcych. Wybór odpowiedniej szkoły często okazuje się trudnym zadaniem. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:
1. Metoda nauczania
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych metod nauczania języków obcych. Twórcy każdej z nich zapewniają o szybkich i skutecznych efektach. Przed przystąpieniem do kursu warto poznać rodzaje technik wykorzystywanych w danej szkole i sprawdzić, czy będą spełniały oczekiwania kursanta. Niektóre metody kładą nacisk głównie na mówienie, w innych wagę przywiązuje się głównie do gramatyki.
2. Liczba uczestników w danej grupie
Wielkość grupy ma znaczenie. Podczas zajęć w małej grupie lektor może poświęcić więcej czasu każdemu uczestnikowi. Maksymalna wielkość to grupa do 10 osób. Niektóre szkoły oferują również zajęcia w grupie 3-, 4-osobowej. Cena kursu w mniejszej grupie może być wyższa, ale za to nauka będzie bardziej efektywna.
3. Test kwalifikacyjny
Zadaniem szkoły jest dokładne określenie poziomu znajomości języka przyszłego kursanta. W tym celu szkoła może przeprowadzić test pisemny lub ustny. Nauka jest najbardziej skuteczna, jeśli wszyscy uczestnicy kursy są na zbliżonym poziomie znajomości języka.
4. Opieka metodyka
O wysokim poziomie szkoły świadczy obecność metodyka. Czuwa on nad jakością prowadzonych kursów przez kontrolę i ocenę pracy lektorów. Rolą metodyka może być analiza umiejętności przyszłego słuchacza oraz dopasowanie go do odpowiedniej grupy językowej. Metodyk służy pomocą, gdy słuchacz napotyka trudności podczas kursu.
5. Kwalifikacje lektorów
Przygotowanie nauczyciela do zawodu w dużym stopniu decyduje o jakości kursu. Lektor powinien mieć wykształcenie kierunkowe (dyplom ukończenia filologii, lingwistyki stosowanej lub kolegium nauczycielskiego). W nauczaniu ważne jest również odpowiednie przygotowanie pedagogiczne – zwłaszcza podczas pracy z dziećmi. Nie bez znaczenia są charyzma i pozytywne nastawienie lektora.
W przypadku native speakerów niezbędne jest posiadanie certyfikatów: CELTA, DELTA, TEFL, FTBE.
6. Cena
Cena nie może być głównym kryterium przy wyborze szkoły językowej. Niska cena powinna zaniepokoić, ponieważ dobra usługa wiąże się z kosztami. Niektóre szkoły zapewniają zniżki dla studentów lub dla stałych klientów.
7. Zajęcia próbne
Dobra szkoła językowa oferuje bezpłatne lekcje próbne. Można wtedy zweryfikować, czy kurs będzie spełniał oczekiwania przyszłego kursanta.
Należy również:
- zapoznać się z regulaminem szkoły i umową, którą się podpisuje,
- upewnić się, czy żadne z zajęć nie przepadnie z powodu dni wolnych od pracy,
- sprawdzić, czy szkoła zapewnia dostęp do biblioteki, e-learningu przez 24 h/dobę, Internetu, indywidualnych konsultacji z lektorem.
- sprawdzić pozostałą ofertę danej szkoły. Niektóre szkoły oferują wyjazdy językowe, które sa okazją do zawarcia długoletnich przyjaźni i szlifowania jezyka w ciekawej atmosferze.
Przemyślany wybór pozwoli uniknąć pomyłki i sprawi, że nauka języków będzie przyjemna i efektywna!
← POWRÓT ← POWRÓTInformacje i zapisy
Sekretariat Lingua House | Sekretariat Coaching & Training House | ||
Telefon: 32 781 77 81 | Telefon: 32 256 10 40 | ||
E-mail: biuro@lingua-house.pl | E-mail: info@coaching-house.pl |